Eating on a Poverty Budget, Raw Nut Pate

In order to stick to eating on$4 per day, I  modified this recipe from my friend Biz. The original recipe calls for maple syrup, which is costly and higher in sugar. Agave is cheaper than maple syrup, affordable in bulk at Rainbow Grocery or from Traders Joe’s. It also has a low glycemic index and preferable for those with blood sugar issues.

I could have afforded the parsley or cilantro and vinegar on this budget but I didn’t have them at the time of preparation. They would have been nice to include because the results where enjoyable but a little bland. The sunflower seeds were 1.49 per package at TJ’s.

This is a yummy recipe to eat on bread for breakfast or anytime you need a snack. Raw and soaked makes the nuts more digestible.

Raw Sunflower Nut Pate  (Budget)

1 cup sunflower seeds, soaked in water overnight

2 cloves garlic, minced very fine

1  orange, squeezed

2 lemons, squeezed

1 carrot shredded

1 tab miso

2 tab olive oil

salt

Blend in a food processor until creamy, refrigerate.

Cost about: 1.85 ÷ 5 servings= .37 per serving

Original Recipe

I cup soaked nut: walnut, cashew, almonds, flax, sunflower

1/2 c. lemon juice

1-2 clove garlic

1/2 c. parsley, cilantro

2 tab Nama Shoyu, if you want raw shoyu otherwise I use tamari

2 tab Udo’s 369 liquid or olive oil

1 tsp miso

1 tsp ume vinegar

1 tsp maple syrup

1/2 c carrot grated

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s